ПИТАННЯ ЗЕМЛЕУСТРОЮ ТА ГЕОДЕЗИЧНИХ ВИШУКУВАНЬ ПІД ЧАС ПРОЕКТУВАННЯ ТА БУДІВНИЦТВА МОСТІВ
DOI:
https://doi.org/10.15802/bttrp2019/172406Ключові слова:
землеустрій, інженерно-геодезичні роботи, числові відмітки, лінія нульових робітАнотація
Мета. Мета роботи – постановка та вирішення проблеми землеустрою і нормування точності інженерно-геодезичних робіт на етапах проектування та будівництва мостів. За методом проекцій з числовими позначками визначити основні роботи при проектуванні земляного полотна та побудови профілю топографічної поверхні. Методика. За методом проекцій з числовими відмітками розглядаються основні питання при проектуванні земляного полотна, якщо ухил земляного полотна заданий графічно, а також проведено аналіз двох способів побудови профілю топографічної поверхні. Результати. В процесі проектування при будівництві мостів вирішується питання розташування споруди мосту на конкретній місцевості, для чого необхідна інформація про її рельєф. Незакономірна форма поверхні землі не дає можливості її зображення в звичайних ортогональних проекціях на взаємно перпендикулярних площинах, а також в аксонометрії та в перспективі. Основним зображенням є горизонтальна проекція, на якій показують окремі точки, розташовані на певній висоті, та лінії, що з’єднують точки з однаковою висотою. Наукова новизна. Встановлені основні переваги методу проекцій з числовими відмітками, а саме простота в побудові зображення об’єкта, що обумовлено застосуванням ортогонального проектування об’єкта тільки на одну площину проекцій, також доведена зручність у визначенні висотних розмірів об’єкта, поданих у вигляді числових відміток його характерних точок. Практична значимість. При проведенні землеустрою та геодезичних вишукувань за допомогою методу проекцій з числовими відмітками зображають рельєф місцевості, що дозволяє виконувати інженерно-геодезичну розвідку і розбивку споруд. Цей метод використовують також для зображення і проектування на земній поверхні різних транспортних споруд (мости, тунелі, дорожні естакади), а також меліоративних та гідротехнічних споруд (греблі, дамби, меліоративні канали).
Посилання
REFERENCES
Kuhlmann, H., Schwieger, V., Wieser, A., & Niemeier, W. (2014). Engineering Geodesy – Definition and Core Competencies. Journal of Applied Geodesy, 8(4), 327-334. (in English)
Baran, P. I. (1990). Geodezicheskie raboty pri montazhe i jekspluatacii oborudovanija. Moskva: Nedra. (in Russian)
Baran, P. I. (2012). Inzhenerna heodeziia. Kyiv. PAT «VIPOL». (in Ukrainian)
Vojtenko, S., Tretjak, K., & Shul'c, R. (2011). Perspektivi rozvitku іnzhenernoї geodezії v Ukraїnі. Suchasnі dosjagnennja geodezichnoї nauki ta virobnictva, ІІ(22), 24-27. (in Ukrainian)
DBN A.2.1-1-2014 (2014). Inzhenerni vyshukuvannia dlia budivnytstva. Kyiv: Minrehionbud Ukrainy. (in Ukrainian)
DBN V.1.3-2:2010 (2010). Heodezychni roboty u budivnytstvi. Kyiv: Minrehionbud Ukrainy. (in Ukrainian)
DSTU-N B V.1.3.-1:2009 (2010). Vykonannia vymiriuvan, rozrakhunok ta kontrol tochnosti heometrychnykh parametriv. Kyiv: Minrehionbud Ukrainy. (in Ukrainian)
DSTU-N B V.2.3-34:2016 (2017). Nastanova z vykonannia robit pry budivnytstvi mostiv ta trub. Kyiv: Minrehionbud Ukrainy. (in Ukrainian)
Krivtsov, V. V., & Dieiev, S. S. (1992). Narysna heometriia: Navchalnyi posibnyk. Kyiv: NMK VO. (in Ukrainian)
Zemelnyi kodeks Ukrainy. Zakon Ukrainy № 2768 vid 25.10.2001 r. (2001). (in Ukrainian)
Pro zemleustrii. Zakon Ukrainy № 858 vid 22.05.2003 r. (2003). (in Ukrainian)
Chmchjan, T. T. (1988). Raschet tochnosti geodezicheskih rabot v stroitel'stve: spravochnik. Moskva: Nedra. (in Russian)